Apandisit Belirtileri

Apandisit Ameliyatı

Apandisit Neden Olur

Apandisit Tanısı

Apandisit Tedavisi

Apandisitte Dikkat Edilmesi GerekenlerApandisit BelirtileriBaşlangıçta ağrı göbek etrafında, karnın üst tarafında veya bütün karında yaygın olabilir. Bu appendisin cidarlarının gerilmesinden doğan bir ağrıdır. Ağrı orta şiddette ve devamlıdır. Akut apandisit başladıktan 6-8 saat veya daha fazla bir zaman geçtikten sonra ağrı karnın sağ alt tarafına yerleşir. Bu ağrı apandisitin ilk belirtilerindendir. Apandisitin ikinci erken belirtisi iştahsızlıktır. Hastalara sorulunca belirtilerin başlamasından önceki öğünde hatta daha önceki öğünlerde de iştahlarının olmadığını, yemek yiyemediklerini anlatırlar.

Apandisit Belirtileri

Eğer hasta, iştahının iyi olduğunu ve bol yemek yediğini söylerse, apandisit olma ihtimali azalır. Apandisitin üçüncü erken belirtisi bazı hastaların devamlı dışkılama ihtiyacı duyması, fakat bunu yapsa bile rahatlayamamasıdır. Bazı hastalar bunu kabızlık olarak niteler ve rahatsızlıklarının kabızlıktan ileri geldiğini zannederler. Böyle bir durum ortaya çıkınca, dışkı barsak taşı, barsak kurtları, meyve çekirdekleri, yutulmuş yabancı cisimler ve diş v.s. parçaları apandis kanalını tıkamaları, bu kanal içinde salgı, dışkı ve mukus birikmesine ve mikropların daha kolay yerleşip üremesine zemin teşkil ederler. Burada kolayca üreyen mikroplar ise apandis duvarına yerleşecek zamanı kollarlar. Bu ilk belirtilerin ardından bulantı ve kusmalar başlar. Akut apandisitte belirtilerin meydana çıkış sırası da önemlidir. Önce iştahsızlık ve yalancı kabızlık, sonra ağrı ve nihayet bulantı-kusmalar olur. Kusmalar ağrıdan önce başlarsa, apandisit teşhisi şüpheye düşer. İshal olması da teşhisi şüpheye düşürür. Yüksek fakat düzensiz bir ateş vardır.

Had apandisit iltihabı tehlikeli bir hastalıktır. Eğer delinme olursa iltihabi hadise karın zarına (periton) intikal eder ve karın zarı iltihabı (peritonite)na yol açarak ölüme bile sebep olabilir. Apandisitin tedavisi cerrahi müdahale iledir. Bazı gecikmiş ve içeride iltihabi doku meydana gelmiş vakalarda ise tıbbi tedavi uygulanır. Genellikle ilk ağrıların başlamasından 24-36 saat içinde hastaların ameliyat edilmesi gerektiği kabul edilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 18.12.2012 02:50:46Apandisit Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

6 Yorum Yapılmış "Apandisit Belirtileri"

ozge

Dun sabah saatlaerinde karnimin ust kisminda agri basladi bugunse inceden sag tarfima dogru ilerliyor sabah ogurtulerim oldu istahsizligimda migde bulantimda surekli tuvalete cikma ihtiyacim var hastaneye gielimiyim lutfen en kisa zmanda yardimdi olunuz

2014-08-29

Kullanıcı oyu: 4,5

nesli

Yururken bazen karnimin alt kismina dogru bir agri giriyor yurumekte gucluk cekiyorum istahsizlik var yiyemiyorum yemek ne yapmaliyim apandisit olabilir mi

2014-08-18

Kullanıcı oyu: 4,5

Çağla

Benim neredeyse 1 haftadan beri sağ kasığımda ağrı var mide bulantım yok ama şiddetli bir şekilde mide ağrım var. Çevremdekiler üşüttüğümü söylediler ama ağrı geçmek bilmedi apandist olabilir mi ?

2014-08-13

Kullanıcı oyu: 4,5

yaren

Merhaba benim karnımın sağ alt tarafından sadece hareket ettiğimde oluşan bir ağrı vardı daha önce doktora ve kadın doğuma gittim bir sorun olmadığını söylediler bugün dün soğukta kaldım tekrar oldu ve doktora gittim eliyle karnıma bastırdı çekti bir ağrı olmadığını söyledim yoktu da yine de tahlil yapmadı bir sorun dahilinde olabilir mi acaba

2014-07-26

Kullanıcı oyu: 4,5

sezai

benim bugün öglen vaktinde karnımın sag üst bölgesinde agrı başladı devamlı tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum ama agrılarım geçmiyor ne yapmam gerekiyor

2014-05-12

Kullanıcı oyu: 4,5

Nur

Merhaba benimde karnımın belirli yerlerinde ağrılar vardı ve 2 gün öncede ateşim vardı iştahsızlığım yok. şuan sadece karın ağrım var doktora gitmeli miyim ?

2014-03-16

Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Apandisit, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Ekim - 2014