Apandisit AmeliyatıApandisit ameliyatı, kör bağırsağın ucunda bulunan apandisitin iltihaplanması sonucunda, vücuttan çıkarılması için yapılan cerrahi işlemdir. Vücut açısından faydası tam olarak bilinemeyen apandistin iltihaplandığında mutlaka tedavi edilip çıkarılması gerekir. Aksi takdirde karın zarı iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Yaşları 10-30 arası olan kişilerde daha sık rastlanan bir durumdur.

Apandistin belirtileri nelerdir?

İltihabın en belirgin özelliği künt şekilde başlayan karın ağrılarıdır. Göbek çevresinde başlayan ağrı, bir süre sonra karnın sağ alt kısmında hissedilir. Hareketle, sarsılmayla, gülmekle bile şiddetini arttırır. Sürekli şekilde ağrımaya başlayan bölgede apandisit patlaması meydana gelirse, ağrı bir süreliğine durur. Ancak ateş yükselmesiyle tekrar başlar. Bu belirti çocuklarda, şeker hastalarında ve yaşlılarda  biraz farklı görülebilir. Hastalarda karın ağrısı ile birlikte iştahsızlık, bulantı ve kusma görülebilir. Bu belirtilerin bulunduğu hastalar yemeyi keserek, doktora başvurmalıdır. Bu esnada ağrı kesici ilaçların alınmaması gerekir. Ağrı kesiciler ağrıyı baskılayacağından, teşhisi güçleştirebilir.

Apandisit muayenesi ve teşhisi nasıl yapılır?

Ağrıyla birlikte doktora başvuran hastalarda, karnın sağ alt kısmına elle yapılacak baskıda yoğun ağrı hissedilir. Bu bölgeye bastırılıp eli ansızın çekmekle, karnın içerisinde elektrik çarpmış hissi oluşuyorsa, apandisit olduğu düşünülmektedir. Bu yapılan işleme rebaund adı verilir. Teşhise yardımcı olması için yapılacak kan tahlillerinde WBC beyaz küre ve CRP C-reaktif protein oranına bakılacaktır. Ayrıca ultrason tetkikleri yapılacaktır. Tetkiklerin bazı durumlarda normal çıkması apandisit düşüncesini uzaklaştırmamalıdır. Çünkü bu olay acil müdahale gerektirmektedir. Apandisitin patlaması hayatı riske atacaktır. Buna benzeyen rahatsızlıklarda takip edilerek teşhisin tam olarak konmasına çalışılır. Bazı durumlarda iltihabın ilerlediğinde organın karın içi tabakasıyla ve çevredeki organlarla sarmalandığı görülür. Bu hallerde karnın sağ alt kısmında bir kitle oluşur. Bu duruma plastron adı verilir. Bölgede apse ve çürüme belirtileri yoksa ameliyat ertelenerek, plastronon dağıtılmasına çalışılır. Bu 6-8 haftalık bir süreç yaşanmasına sebep olabilir.

Apandisit ameliyatı öncesinde bulunan riskler nelerdir?

Belirtilerin başlamasından sonraki ilk 24 saat yapılacak ameliyatlar oldukça başarılı geçecektir. Bu sürecin uzaması ameliyat anında ve sonrasında hastaya daha zor anlar yaşatacaktır.

Apandisit Ameliyatı

Bekleme süresinin uzatılması enfeksiyonla şişen apandistin dolaşım bozukluğuna yol açmasına sebep olabilir. Bunun sonucunda meydana gelen çürüme sebebiyle, apandisit  patlaması (perfore apandisit) meydana gelebilir. Bu olay ilk 24 saat içerisinde oluşabilir. Bu hem daha zor bir ameliyatı gerektirecek, hem de hastanın ağrılarını bir süre dindirerek, yalancı bir düzelme sağlayacaktır. Organda delinme olduğunda iltihap çevreye yayılarak, apse oluşumuna sebep olur. Acil olarak ameliyat edilmeyen hastalarda karın içi iltihap gelişmesi izlenir.

Apandisit ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Ameliyat öncesinde 5-6 saat öncesinden aç olunması gerekir. Belirtilerle birlikte buna dikkat edilmesi önerilir. Ameliyattan önce hasta anestezi uzmanı tarafından kontrol edilerek gereken tedbirlerin alınmasına çalışılır. Hastanın kullandığı ilaçlar sorgulanarak, kan sulandırıcı ilaç alanlarda gereken önlemler alınmalıdır. Acil bir ameliyat olduğundan bekleme yapılamaz.

Apandisit ameliyatı nasıl yapılır?

Bu ameliyatlar açık veya kapalı şekillerde yapılır. Açık yapılan ameliyatlarda,  genel anestezi ya da belden aşağısı uyuşturulan hastanın karnını sağ alt bölümüne 2-3 cm bir kesik atılır. Yaklaşık 20-30 dakika sürecek olan ameliyatta, apandistin kökü ve damarı bağlanarak çıkartılır. Teşhisin net olmadığı durumlarda göbeğin alt kısmına kesik atılabilir. Ameliyat için gelen hastalarda %10-15 oranında apandistin sorunsuz olduğu ortaya çıkabilir. Kapalı yapılan ameliyatlarda hasta genel anestezi verilerek uyutulur. Yaklaşık 30 dakika süresince karından açılan deliklerden girilerek, ekrandan izleme yapılarak ameliyat gerçekleştirilir. Bu ameliyatların maliyetleri yüksek olsa da, obez hastalarda, karın içi hastalıkları bulunanlarda ve genç kadınlarda tercih edilmelidir. Hasta bir gün hastanede gözlem altında tutularak taburcu edilir.

Apandisit ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Apandisitin alınması vücutta herhangi bir işlev bozukluğuna yol açmaz. Hasta normal koşullarda ameliyat sonrasında ayağa kalkıp, yürüyebilir. Özel bir beslenmeye ihtiyaç duymaz. Ağrı kesici ve antibiyotik verilerek taburcu edilir. 2-3 gün süresince kapalı kalacak olan bölge, 3. gün pansuman yapılarak açılır. Apandisitte patlama, plastron gelişimi olan hastalar bir süre takip edilir. Hastaların ameliyat sonrasında ağır kaldırmamalı, ağır işlerden ve egzersizlerden uzak durmalıdır. Açık dikişler varsa, bunlar bir hafta sonra alınmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:17:44

Apandisit Ameliyatı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

12 Yorum Yapılmış "Apandisit Ameliyatı"

Mehmet

Cevap Sayısı: 0
1 ay önce AMELİYAT Oldum ama halen dikişlerim duruyor aldırmslımıyım çürümenin bekliyeyim

2017-05-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

cagan

Cevap Sayısı: 1
Yaklaşık 2 yil önce apandisit ameliyatı oldum ve ameliyat olduğum bölgeye el yordamıyla dokunduğum zaman misket tanesi gibi birşey hissediyorum .Korkmaya basladim ?

2015-08-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

METİN

Cevap Sayısı: 1
1 AY ONÇE APANDİST AMELİYAT OLDUM 2 GÜN AĞRIM VAR ACABA NEDEN DİR ?

2015-08-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

cansel

Cevap Sayısı: 0
Bende apandis ameliyattı oldum ve karnım çok agrıp tuvalete cıkamıom biraz gazım olup acaba bsrsaklarmdamı sorun vrdr 5 gün oldu olalı bi cvp yazrmsnz lütfen

2015-01-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

ilayda

Cevap Sayısı: 0
5 yıl önce ameliyat oldum ağrım oluyodu ama şu son 1 aydır çok fazla oluyor ağrım ameliyattan ilk çıktığım ki ağrı gbi yatamıyorum bile rahat neden olur bu ağrı ?

2014-10-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

Bilinmeyen Kişi

Cevap Sayısı: 0
benim ameliyattan 5 ay sonra bile ağrılarım oldu (hergün). artıkhastaneye gidicem

2014-09-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

deniz

Cevap Sayısı: 0
benim şükür hiç olmadı bazen soğuktan karnım çok ağrıyor ama geçiyor bende bundan şüpheleniyorum her seferinde

2014-05-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

ali sancak

Cevap Sayısı: 0
ben 4 gün önce açık apandisit ameliyatı oldum çok az ağrım oluyor başkada bir şikayetim yok şükür karın ağrısından kurtuldum

2014-04-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

alaettin yavuz

Cevap Sayısı: 0
6 ay once apandisit patlaması yasadım antibiyotik tedavisi uygulandı 15 nisanda ameliyat oldum başarılı geçti fakat aşırı karın ağrısı idrar zorluğu ve şişkinliği 5 gun oldu devam ediyor hastahanede ultrason çekildi hersey normal bazen dayanılmacak kadar şişlik oluyor inşallah atlata bilirim doktorlarıma cok teşekkür u ü ne

2014-04-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

mesut ayan

Cevap Sayısı: 0
kızım bodrumda apandisit ameliyatı oldu ikinçi haftaya girdi her yidiği yemeği çıkarıyor ameliyattan sonra böylemidir yoksa bir problemmi var aydınlatırsanız sevinirim

2014-04-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

gözde

Cevap Sayısı: 0
evet aynı şey bendede olmuştu karnim şişti acil gittim iltihabı almıştır içinden ben çok acı çektim halada agrı oluyor çok fazla hareket edemiyorum

2014-04-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

NAİME ELVAN

Cevap Sayısı: 0
ben bır hafta once amalıyat oldum karnımda cok sıslık ve cok agrım var bagırsak puroplemı deyıl ama dun dokturuma gıttım dıkıs yerıne bır agletle bastırıp ıcerden sıvı cıkarttı bu nedır ve normalmıı benım sıskınlık bıraz azaldı ama agrılar devam edıyor sebeb ne olabılır

2014-03-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Apandisit, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018